Вступ

Домедична підготовка є складовою професійної підготовки сучасних поліцейських. Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», перед ними стоїть низка завдань, зокрема щодо надання послуг із допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги, що обов’язково передбачає надання і домедичної допомоги.

З метою впровадження в Україні міжнародних стандартів надання невідкладної медичної допомоги серед немедичних працівників, професійні обов’язки яких пов’язані з наданням домедичної допомоги, наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти» від 29 березня 2017 року № 346 було затверджено навчально-тренувальні програми трьох рівнів. Так, перший рівень – «Основи підтримки життя» (8 год) – має на меті підготовку немедичних працівників, професійна діяльність яких не пов’язана з ризиком отримання травматичних ушкоджень, отруєнь (наприклад, офісні працівники, працівники сфери послуг, викладачі). Другий рівень – «Перший на місці події» (48 год) – передбачає підготовку осіб, які зобов’язані надавати домедичну допомогу постраждалим у невідкладному стані, проте не мають медичної освіти (до цієї категорії належать і правоохоронці). Третій рівень – «Професійна підтримка життя» (120 год) – розрахований на водіїв спеціального санітарного автотранспорту.

Положення зазначеного наказу ґрунтуються на міжнародних уніфікованих клінічних протоколах медичної допомоги BLS (Basic Life Support), ITLS (International Trauma Life Support), PhTLS (Prehospital Trauma Life Support), де основним алгоритмом надання допомоги є АВС, тобто Аirways (дихальні шляхи), Вreathing (дихання), Сirculation (циркуляція крові). Такий підхід є цілком виправданим, адже сьогодні від працівника поліції очікують виважених і правильних дій щодо парамедичних втручань під час виконання ним професійних обов’язків, зокрема врахування найбільш прогресивних міжнародних стандартів надання домедичної допомоги.

На вивчення навчальної дисципліни «Домедична допомога» курсантами та слухачами Національної академії внутрішніх справ заплановано 90 годин / 3 кредити ECTS.

Метою викладення навчальної дисципліни «Домедична допомога» є навчання курсантів та слухачів основним правилам надання першої допомоги при різноманітних травмах та гострих захворюваннях, виробці навичок реанімаційних заходів, навчанню використовування набутих знань загальної та особистої гігієни у пропаганді здорового образу життя.

Основними завданнями вивчення дисципліни є навчання основам:

Згідно з вимогами освітньо-професійної програми «Домедична допомога» на момент складання підсумкового контролю з дисципліни здобувачі вищої освіти повинні:

знати:

вміти:

У запропонованому мультимедійному посібнику «Домедична допомога» ураховано положення чинних нормативно-правових актів, які регламентують діяльність Національної поліції, а також ключові засади сучасної теорії та практики надання невідкладної домедичної допомоги, основні правила організації та методики проведення комплексу термінових заходів, спрямованих на припинення дії фактора (джерела) ураження, усунення явищ, що загрожують життю, полегшення страждань і підготовку постраждалого для транспортування до медичного закладу, які застосовують у разі нещасних випадків і раптових захворювань.

Видання складається з дев’яти розділів:

  1. Нормативно-правові основи надання домедичної допомоги.
  2. Загальні поняття про анатомію та фізіологію людини.
  3. Правила поведінки на місці події при наданні домедичної допомоги.
  4. Огляд та переміщення постраждалого.
  5. Домедична допомога при термінальних станах з основами реанімації.
  6. Домедична допомога при кровотечах з основами десмургії.
  7. Домедична допомога при травмах та пораненнях. Транспортна іммобілізація.
  8. Домедична допомога при ушкодженнях екогенними чинниками навколишнього середовища.
  9. Домедична допомога при невідкладних станах різноманітних соматичних захворювань.

Кожен з них, крім теоретичного матеріалу, мультимедійних презентацій, програм поліцейських квестів, тестових завдань та опису практичних алгоритмів дій поліцейського, включає відео фрагменти проведення заходів з надання домедичної допомоги. Посібник також містить питання для самопідготовки, питання для підсумкового контролю, ситуаційні завдання, термінологічний словник, список рекомендованої літератури та додатки.

Консультативну допомогу здобувачі вищої освіти можуть отримувати у науково-педагогічних працівників кафедри криміналістики та судової медицини НАВС, які безпосередньо проводять заняття або звернувшись з письмовим запитом на електронну пошту за адресою [email protected].