ТЕМА 11.  ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

2

Узагальнюючи наведені підходи до розуміння поняття соціальна відповідальність, можна виокремити такі її види: позитивну (перспективну) усвідомлене, добровільне виконання та дотримання особою вимог соціальних норм; негативну (ретроспективну)виражається в реакції суспільства на порушення особою соціальних норм і застосування до неї визначених заходів суспільного та (або) державного примусу.

Таким чином, на підставі зазначеного вище можна зробити висновок, що соціальна відповідальністьце соціальне явище, що характеризується усвідомленим, добровільним виконанням та дотриманням особою вимог соціальних норм, а в протилежному випадку – застосуванням до порушника заходів впливу, передбачених цими нормами.

Ознаками, що характеризують соціальну відповідальність, є:

  • має нерозривний зв’язок із суспільством та (або) державою;
  • виникає в результаті дії соціальних норм;
  • проявляється в добровільному, свідомо вольовому виконанні та дотриманні вимог соціальних норм;
  • зовні виражається у вигляді дії чи бездіяльності;
  • спричиняє наслідки (соціально-корисливого, заохочувального, примусового, карального характеру).

На підставі існуючих різновидів соціальних норм (норми звичаї, традиції, моралі, культури, а також релігійні (канонічні), етичні, політичні, корпоративні, технічні та норми права) виокремлюють такі основні види соціальної відповідальності: моральну, релігійну, корпоративну, політичну, юридичну та ін.

Проблема розуміння юридичної відповідальності, незважаючи на її розробленість у теорії права і галузевих юридичних науках, дотепер залишається дискусійною.

У наукових юридичних джерелах поняття юридична відповідальність тлумачиться по-різному. Зазначимо деякі з них, зокрема, юридична відповідальність – це: правовідношення між державою в особі її органів і правопорушником, до якого застосовують юридичні санкції з негативними для нього наслідками (позбавлення волі, штраф, відшкодування шкоди тощо); [10]  застосування до винної особи заходів державного примусу за вчинене правопорушення; [11]  самостійна, ініціативна діяльність у межах норм права і тих ідеалів, для досягнення яких ці норми прийнятні. [12]

Різноманітність визначень поняття юридична відповідальність зумовлюється, в першу чергу, існуванням різних точок зору на сутність цього соціально-правового явища. На теперішній час у наукових юридичних джерелах можна побачити підходи до розуміння юридичної відповідальності, де домінують точки зору, що юридична відповідальність характеризується тільки як позитивна (перспективна), тільки як негативна (ретроспективна) або є єдиною та включає в себе позитивну (перспективну, добровільну) і відповідальність за протиправну поведінку (негативну, ретроспективну).

У сучасному правознавстві зустрічаються різні визначення позитивної (перспективної) юридичної відповідальності, а саме:

  • юридичний обов’язок суб’єкта відповідальності діяти відповідно до вимог норм права;
  • покладений на особу законом або договором тягар виконання зобов’язання;
  • добровільне виконання законів;
  • засіб, завдяки якому юридична відповідальність реалізується у правомірній поведінці особи та ін.

Узагальнюючи зазначені підходи, позитивну (перспективну) юридичну відповідальність можна визначити як сумлінне, відповідальне ставлення особи до виконання своїх юридичних обов’язків, що проявляється в її правомірній (законослухняній) поведінці, яка зумовлює міру реагування держави на суб’єкта такої поведінки.

««« попередня
»»» наступна