Історична довідка

Утворення, формування кадрового потенціалу і розвиток кафедри теорії держави та права безпосередньо й нерозривно пов’язані з історією заснування та становлення Національної академії внутрішніх справ.

Сучасна назва структурного підрозділу відносить нас майже на третину століття в минуле, коли відповідно до наказу начальника Київської вищої школи МВС СРСР ім. Ф.Е. Дзержинського від 11 липня 1989 р. № 059 (гриф таємності знято актом від 21 квітня 2011 р.) її було створено. Кафедра утворилась шляхом внесення змін до штатів вищої школи та реорганізації кафедри державно-правових дисциплін шляхом її скорочення та виокремлення двох нових – кафедри теорії держави та права і кафедри державного права.

Необхідність заснування кафедри нового типу в системі вищих навчальних закладів МВС визріла об’єктивно і, перш за все, у зв’язку з тими основними тенденціями, що відбувалися в тогочасній вітчизняній науково-освітній сфері та й у розвинутих країнах світу загалом.

Цілком очевидно, що з того часу багато чого змінилось і в структурі, і у формах діяльності кафедри, і в кадровому складі її працівників. Зрозуміло, що немало з колишніх науковців кафедри після виходу на пенсію полишили її ряди. Тобто, такі люди формально розірвали трудові відносини, але духовні, міжособистісні зв’язки девальвації не підлягають. Так, не можна залишити поза увагою, колишніх працівників і шановних ветеранів, які долучились до становлення та розвитку кафедри. Це зокрема Ю.А. Ведєрніков, О.Б. Горова, В.С. Заяць, Р.А. Калюжний, С.П. Коталейчук, А.М. Колодій, А.Ю. Олійник, О.І. Осауленко, Ю.В. Прокопенко, В.Ф. Савельєв, Л.П. Самофалов, О.Л. Слюсаренко, В.І. Темченко, А.П. Тимченко, О.Д. Тихомиров, О.В. Цельєв, В.С. Шилінгов, О.В. Шмоткін та ін. На жаль, уже немає серед нас Ю.М. Бондаря, О.Ф. Граніна, В.В. Копєйчикова, С.М. Легуши, С.Л. Лисенкова, О.М. Карпова, О.Г. Мурашина, О.Ф. Фрицького, але зберігаючи традиції, кафедра щороку проводить наукові заходи, присвячені пам’яті цих видатних науковців сучасності. На зміну їм приходять молоді працівники, які вносять свіжий подих та нове бачення, при цьому зберігаючи багаторічне надбання попередників.

Кафедру протягом усіх років її існування очолювали такі начальники (з 2015 р. – завідувачі) кафедри: Фрицький Олег Федорович (1989 р.), Лисенков Сергій Леонідович (1989 – 1993 рр.), Тихомиров Олександр Деонисович (1993 – 1995 рр.), Чурпіта Віктор Валентинович (1995 – 2000 рр.), Калюжний Ростислав Андрійович (2003 – 2007 рр.), Гусарєв Станіслав Дмитрович (2000 – 2003 рр. та 2007 – 2014 рр.), Завальний Андрій Миколайович (2015 – 2020 рр.). У березні 2021 р. завідувачем кафедри теорії держави та права призначено кандидата юридичних наук, доцента, підполковника поліції Пендюру Максима Миколайовича.

11 липня 2019 р. виповнилося 30 років від дня створення кафедри теорії держави та права. За цей час кафедра пройшла непростий шлях перетворень і удосконалень у процесі свого формування та розвитку як потужний та самодостатній науково-педагогічний колектив, структурний підрозділ академії, здатний до виконання складних завдань щодо підготовки фахівців різного профілю для роботи, перш за все, в підрозділах МВС України, інших правоохоронних органах та загалом у юрисдикційних органах нашої країни.

На кафедрі зросли і склались як фахівці своєї справи чимало відомих у столиці та й у країні науковців-правознавців, які успішно працюють в інших науково-дослідних і навчально-освітніх закладах чи на інших кафедрах НАВС.

Сьогоднішня кафедра – це колектив науково-педагогічних працівників, про наукові можливості якого знають не лише у стінах рідного закладу. Кафедрою багато зроблено для оновлення навчальних програм, покращання освітнього процесу, піднесення якості освітніх послуг, поглиблення зв’язку здобутків теоретичної науки з юридичною практикою.

Кафедра має концепцію власного розвитку, свою символіку – Герб кафедри та Гімн кафедри, плідно та продуктивно працює у всіх напрямах організаційної, науково-дослідницької, навчально-методичної та виховної роботи.

З часу свого утворення кафедра теорії держави та права постійно перебуває у процесі свого розвитку, самовдосконалення, вирішуючи різнопланові проблеми організаційного, наукового, кадрового і навчально-методичного характеру. При цьому з необхідністю враховуються не лише новітні досягнення теоретичної науки, постійні зміни чинного законодавства, але і зміни соціально-політичного життя, правової політики держави, нові суспільні запити та пріоритети, нові стандарти освіти та інші фактори відомчого і загальносуспільного характеру.

Головний набуток кафедри і справжній її скарб – це її люди, кадровий потенціал. Кажуть, що немає нічого більш святого за лікаря і вчителя: лікар зцілює тіло, а вчитель формує, виховує душу. А тому керівництво і кафедри, й академії, самі працівники кафедри добре розуміють, що найбільшим і незаперечним надбанням цього структурного підрозділу були і є його працівники, ті конкретні, живі люди, які щодень віддають частину своєї душі і серця улюбленій справі. Саме ці люди були і є справжніми фундаторами свого підрозділу у прямому сенсі цього слова. Саме вони конституювали цю організаційну структуру і вдихнули в неї дух життя, давши поштовх подальшому її ствердженню і розвитку.

CEPOL

Контакти

Поштова адреса:

Пошта НАВС

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1

Електронна пошта:

Email НАВС

(для офіційних документів)
[email protected]

Телефони для довідок:

Телефон НАВС

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91

Освыітній портал МВС України EUK EUK
X
X