Історична довідка

«Кафедра кримінології і профілактики злочинів» – саме з такою назвою було створено підрозділ у Київській вищій школі МВС СРСР у травні 1977 року.

На виконання робочих навчальних планів та з метою належного забезпечення освітньо-виховного процесу вузу кафедра на момент створення забезпечувала викладання навчальних дисциплін «Кримінологія і профілактика злочинів», «Педагогіка та психологія в діяльності органів внутрішніх справ», «Виправно-трудове право», «Виправно-трудова психологія» та «Виправно-трудова педагогіка».

Начальником кафедри було призначено кандидата юридичних наук, доцента Александрова Юрія Валер’яновича, який очолював підрозділ протягом 1977–1979 років.

З 1979 року у зв’язку з призначенням Ю. В. Александрова начальником кафедри кримінального права і кримінального процесу підрозділ очолив кандидат юридичних наук, доцент, полковник внутрішньої служби Бризгалов Володимир Миколайович.

Відтоді підрозділ було перейменовано на кафедру кримінології і виправно-трудового права, оскільки секція кримінально-виконавчого права вийшла зі складу кафедри кримінального права та процесу. Тут було створено та функціонували три предметно-методичні секції: кримінології і профілактики, психології та виправно-трудового права.

Протягом 1981–1998 років кафедру очолював доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України полковник внутрішньої служби Лихолоб Василь Григорович.

У вересні 1993 року на кафедрі кримінології було створено секцію соціології. У 1994 році, після того як секція психології виділилася в окрему самостійну кафедру психології і педагогіки, підрозділ отримав назву кримінології та соціології. У січні 1997 року у зв’язку зі створенням в академії самостійної кафедри юридичної соціології на кафедрі кримінології продовжували функціонувати три предметно-методичні секції: кримінології та профілактики, кримінально-виконавчого права, правової статистики, керівниками яких були, відповідно, кандидати юридичних наук, доценти В. В. Василевич, В. О. Корчинський, Ю. Л. Заросинський.

З 1996 до 2000 року у навчальному закладі функціонувала самостійна кафедра юридичної соціології, яку очолював заслужений працівник освіти України, доктор філософських наук, кандидат юридичних наук, професор Маноха Олександр Євгенович. Тут працювали: доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України В. О. Глушков, кандидати філософських наук, доценти М. А. Нікітін, О. О. Радіонов та В. І. Холох, кандидат юридичних наук Ю. Д. Мартиненко, а також А. С. Надточій, С. М. Корецький та Ю. О. Левченко.

У липні 2000 року секцію юридичної соціології знову було приєднано до кафедри, після чого вона стала називатися кафедрою кримінології та юридичної соціології.

У серпні 1998 року начальником кафедри було призначено доктора юридичних наук, професора, заслуженого юриста України Джужу Олександра Миколайовича, який нині є провідним фахівцем кафедри Національної академії внутрішніх справ.

З липня 2005 року до серпня 2015 року кафедру кримінології та кримінально-виконавчого права очолював кандидат юридичних наук, професор Василевич Віталій Вацлавович, а з вересня 2015 року донині – кандидат юридичних наук, доцент Левченко Юрій Олександрович.

У липні 2000 року секцію юридичної соціології знову було приєднано до зазначеного підрозділу, унаслідок чого його названо кафедрою кримінології та юридичної соціології.

У липні 2006 року у зв’язку із створенням Київського національного університету внутрішніх справ кафедру кримінології та юридичної соціології було перейменовано на кафедру кримінології та кримінально-виконавчого права.

За час функціонування кафедри тут працювали знані вчені: професори Ю. В. Александров, В. Г. Андросюк, В. В. Васильченко, В. О. Глушков, А. Ф. Зелінський, В. Г. Лихолоб, О. Є. Маноха, Є. М. Моісеєв, Т. Д. Цибуленко, В. І. Шакун; доценти А. П. Гаврилішин, Д. І. Голосніченко, В. М. Гринчак, В. В. Гриценко, М. А. Дацюк, В. І. Женунтій, В. Л. Зеленько, Ю. Ф. Іванов, П. П. Козлов, А. Є. Крикунов, М. О. Ліненко, І. М. Логвіненко, О. Є. Михайлов, О. П. Петров, В. І. Попель, О. І. Рощин, В. І. Руднік, В. К. Сауляк, О. П. Северов, Г. С. Семаков, Д. Е. Тихомиров, С. А. Тарарухін; старші викладачі А. І. Ахинько, В. Б. Василець, А. М. Ілларіонов, Н. Г. Іванова, Л. С. Кондаков, І. Г. Куц, А. В. Ромашко, М. В. Рибачук, В. М. Скубеник, В. М. Степюк, П. В. Яковенко; начальники предметно-методичних кабінетів В. О. Величанський, М. І. Мироненко, С. О. Яценко.

Кафедра має потужний науково-педагогічний потенціал, основу якого становлять: 7 докторів юридичних наук та 21 кандидат юридичних наук, із яких 3 науковці мають вчене звання професора, 12 – доцента. Тобто майже всі члени кафедри мають наукові ступені та вчені звання.

В інститутах Національної академії внутрішніх справ постійно працюють наукові гуртки, які очолюють досвідчені викладачі кафедри. Слухачі та курсанти, серед іншого й заочної форми навчання, систематично готують наукові роботи для участі в наукових олімпіадах чи конференціях, окремі з яких посідали призові місця.

Цікавість, складність і водночас гострота кримінологічних проблем, що перебувають у сфері наукових досліджень кафедри, сприяють тому, що найбільш підготовлені слухачі, студенти і курсанти, отримавши дипломи бакалавра, продовжують навчання в академії, але вже в статусі магістрів чи ад’юнктів. За 40 років існування кафедри тут проходили підготовку понад 180 ад’юнктів та здобувачів, більшість з яких успішно захистили докторські та кандидатські дисертації, що свідчить про якість проведення досліджень і дисертабельний актуальний характер обраних магістрами та здобувачами кримінологічних тем.

Значну увагу приділяють також науково-дослідницькій роботі. Представники кафедри професори Ю. В. Александров та О. М. Джужа брали участь у розробленні законопроекту Кримінального кодексу України; професор О. М. Джужа – у розробленні законів України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» від 1 грудня 1991 року, «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» від 3 березня 1998 року; члени кафедри – у розробленні проекту Закону України «Про профілактику злочинів».

За вагомий внесок у зміцнення законності та правопорядок, зразкове виконання службового обов’язку 19 грудня 2001 року начальнику кафедри кримінології та юридичної соціології О. М. Джужі було присвоєно почесне звання «Заслужений юрист України», а в липні 2016 року професору кафедри В. В. Василевичу – «Заслужений працівник освіти України».

Науково-педагогічним колективом лише за останні п’ять років опубліковано низку наукових праць, серед яких монографії, підручники, навчально-практичні та навчально-методичні посібники, курси лекцій, навчально-методичні матеріали тощо. Найбільш вагомі з них: навчальний посібник у двох книгах «Курс кримінології», підручники «Правова статистика», «Кримінологія». Наукові праці кафедри беруть участь у різноманітних конкурсах видань, а окремі з них, зокрема навчальний посібник «Кримінально-виконавче право України (Загальна та Особлива частини)» було відзначено дипломом Спілки юристів України.

Колектив кафедри (за загальною редакцією О. М. Джужі) підготував оригінальний за змістом навчальний посібник «Кримінологічна віктимологія», аналогів якому немає не лише в Україні, а й за її межами. У праці досліджено кримінолого-віктимологічні характеристики, якості та властивості жертви злочину, систему віктимологічних детермінант індивідуальної та групової віктимності, віктимізації та віктимної поведінки жертви злочину на основі накопичення віктимогенного потенціалу, а також систему заходів віктимологічної профілактики на загальному, спеціальному та індивідуальному рівнях.

У 2005 році було опубліковано підготовлений колективом кафедри збірник законодавчих і нормативних актів «Нормативно-правове забезпечення запобігання окремим видам злочинів та профілактики негативних соціальних явищ, пов’язаних зі злочинністю», у якому сформовано питання профілактики злочинів у всіх напрямах боротьби зі злочинністю та фоновими явищами, що її супроводжують.

Співробітники кафедри постійно долучаються до розробки різноманітних законопроектів, урядових Концепцій та Комплексних цільових програм, надають пропозиції до проектів структуризації системи правоохоронних органів, статусу та функцій Національної поліції.

Заслуговує на увагу розроблений спільно з Науково-дослідним інститутом проблем боротьби зі злочинністю МВС України посібник «Методика кримінологічного аналізу злочинності в Україні», який, безперечно, має, окрім теоретичного, неабияке практичне значення.

Кафедрою підготовлено науковий посібник «Організована злочинність в Україні та країнах Європи» (за загальною редакцією О. М. Джужі), у якому на основі порівняльного аналізу визначено причини й умови організованої злочинності в Україні та країнах Європи, висвітлено основні теоретичні та практичні питання щодо сучасних характеристик організованої злочинності.

Науковці кафедри постійно здійснюють рецензування докторських і кандидатських дисертацій, навчальних посібників, підручників, наукових статей, підготовлених не лише в Україні, а й в інших країнах СНД (наприклад Польщі, Грузії, Молдові), що свідчить про співпрацю кафедри в науково-дослідній сфері на міждержавному рівні.

Кафедра впроваджує новітні технології для покращення якості навчального процесу. З цією метою створено електронний посібник «Навчально-методичний комплекс «Кримінологія» (авторське свідоцтво № 12067 від 18 січня 2005 року), який розміщено на внутрішньому сайті навчального закладу. Аналогічній посібник підготовлено також із курсу «Правова статистика» (авторське свідоцтво № 24535 від 23 травня 2008 року). Члени кафедри взяли участь у Конкурсі на краще наукове, навчальне та періодичне видання в системі МВС України 2014 року, де посіли ІІ місце в номінації «Електронні (дидактичні) та мультимедійні видання» за представлений мультимедійний навчальний посібник «Правова статистика» (автори В. В. Василевич, Ю. О. Левченко, Т. Л. Кальченко, Т. В. Миронюк).

Також у межах номінації «Посібники» було відзначено грамотою авторів навчального посібника «Антинаркотична профілактика» (В. В. Чернєй, О. В. Стрільців, Є. В. Расюк та ін.).

Щомісяця кафедра проводить навчальні заняття та круглі столи на курсах підвищення кваліфікації державних службовців І–VІІ категорій з проблем запобігання корупції в Україні, а також на курсах підвищення кваліфікації працівників управлінь та відділів боротьби з незаконним обігом наркотиків у Навчальному центрі підготовки кадрів по боротьбі з наркоманією Національної академії внутрішніх справ.

Нині на кафедрі працюють такі вчені-юристи, як доктор юридичних наук, професор Є.Ю. Бараш; доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України О. М. Джужа; доктор юридичних наук, професор О. Г. Колб; доктор юридичних наук, старший науковий співробітник С. І. Мінченко; доктор юридичних наук, старший науковий співробітник С. А. Мозоль; кандидат юридичних наук, професор В. В. Василевич; кандидати юридичних наук, доценти В. О. Іващенко, Н. В. Кулакова, Е. В. Расюк, Л. В. Крижна, Г. І. Піщенко, Г. С. Поліщук; кандидати юридичних наук А. В. Микитчик, Т. В. Миронюк; доцент А. В. Кирилюк.

Кафедра кримінології та кримінально-виконавчого права здійснює цільову підготовку спеціалістів, магістрів правознавства, перепідготовку й підвищення кваліфікації керівних кадрів усіх ланок, науково-педагогічних працівників для МВС України та інших правоохоронних відомств як нашої держави, так і зарубіжних країн.

Підрозділ також забезпечує навчальний процес у Навчально-науковому інституті заочного навчання Національної академії внутрішніх справ, який очолює кандидат юридичних наук І. І. Мотиль. У зв’язку з цим досвідчені науково-педагогічні працівники кафедри досить часто виїздять у службові відрядження для проведення занять із кримінології, правової статистики, профілактики злочинів та соціології у відділеннях академії в містах Вінниця, Волинь, Житомир, Полтава, Черкаси, Тернопіль, Рівне, Хмельницький, Кропивницький, Миколаїв, а також на Закарпатті.

Значний обсяг роботи щодо злагодженої діяльності співробітників підрозділу, вирішення всіх організаційних питань (контроль за дотриманням розкладу занять, графіків індивідуальної роботи викладачів зі курсантами та слухачами, заміни викладачів, їх відпусток, режиму робочого часу тощо) покладено на завідувача кафедри кандидата юридичних наук, доцента Ю. О. Левченка. Основними вимогами, поставленими перед колективом кафедри, є прагнення до впровадження досконалої методики викладання дисциплін з урахуванням сучасних змін законодавства. Саме цим питанням приділяють найбільше уваги на засіданнях кафедри, де обговорюють актуальні питання методики викладання дисциплін, розвитку й удосконалення законодавства щодо розробки дієвих заходів протидії злочинності тощо.

З метою подолання відриву теорії від практики, працівники кафедри періодично проходять стажування в практичних органах правоохоронної системи, адже першочерговим напрямом діяльності підрозділу є забезпечення належної підготовки спеціалістів відповідно до сучасних вимог. Кафедра завжди співпрацювала з практичними підрозділами Національної поліції, іншими навчальними закладами, науковими інститутами та установами, тому на сьогодні тут працюють люди, у яких є значний досвід практичної роботи в правоохоронних органах. Це зумовлено тим, що тільки поєднання наукової діяльності з практичним досвідом, вивчення на практиці чи у співпраці з колегами-науковцями різноманітних наукових питань дає змогу науково-педагогічному складу кафедри глибше дослідити актуальні та проблемні питання профілактики злочинності в Україні і якомога оптимальніше довести їх до свідомості майбутніх фахівців.

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА КАФЕДРИ

Науковий колектив кафедри з моменту створення й донині здійснює наукові дослідження з актуальних проблем кримінології та кримінально-виконавчого права, за результатами яких підготовлено й видано низку навчальних підручників, посібників, монографій, науково-практичних рекомендацій, коментарів до законодавчих актів України.

З моменту заснування у 1970–80-х роках науковці досліджували загальнотеоретичні питання розвитку кримінологічної науки та науки кримінально-виконавчого права. Значну увагу приділяли вивченню причин та умов злочинності, зокрема її певних видів, діагностики особи злочинця, розв’язання проблем боротьби та запобігання злочинності, профілактики алкоголізму, наркотизму, СНІДу та ін.

У 1990-х роках співробітники кафедри продовжили розробку окремих кримінологічних теорій, інститутів кримінально-виконавчого права, а також соціології. У цей період було здійснено прикладні дослідження транснаціональної та організованої, професійної та рецидивної злочинності, злочинів у сфері кредитно-фінансової та банківської діяльності; екологічних злочинів, проблеми боротьби зі злочинністю неповнолітніх, незаконним обігом зброї в Україні, з порушеннями податкового законодавства, а також приділено значну увагу правовому регулюванню та організації виконання покарань.

У цей період О. М. Джужа досліджував концептуальні засади кримінологічної віктимології, пенітенціарної кримінології та спеціально-запобіжної діяльності; В. Г. Лихолоб – проблеми ефективності правозастосовної діяльності органів внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю; В. В. Василевич – питання боротьби з озброєними формами організованої злочинності корисливо-насильницького спрямування; А. П. Мозоль  – обставини, що зумовлюють злочинність мігрантів; Т. Д. Цибуленко – окремі аспекти дітовбивства та заходи щодо їх усунення; Г. І. Піщенко – особливості попередження хуліганства; Ю. Ф. Іванов – питання боротьби зі злочинними посяганнями на власність, предметом яких є автотранспортні засоби (кримінально-правовий та кримінологічний аспекти); Д. І. Голосніченко – кримінологічні проблеми боротьби з порушеннями податкового законодавства; С. М. Корецький – засади індивідуального прогнозування девіантної поведінки неповнолітніх; Ю. О. Левченко – питання тінізації економіки; Н. В. Кулакова (Яницька) – особливості профілактики злочинності неповнолітніх.

Науковці кафедри опублікували низку навчальних підручників, посібників, монографій, серед яких: підручник «Кримінологія» (О. І. Коваленко, В. Г. Лихолоб, В. П. Філонов та ін., 1997 рік); навчальні посібники «Утягнення неповнолітніх в злочинну діяльність: віктимологічний аспект» (Л. Л. Гоголева, В. І. Женунтій, Т. Д. Цибуленко, 1992 рік), «Норми права, що регулюють діяльність ОВС і громадських формувань по профілактиці правопорушень неповнолітніх (Ю. Л. Заросинський, 1994 рік), «Пенітенціарна кримінологія та спеціально-попереджувальна діяльність. Загальна частина» (О. М. Джужа, А. В. Кирилюк, 1997 рік); курси лекцій «Кримінологія» (А. Ф. Зелінський, 1996 рік), «Кримінологія і профілактика злочинів. Загальна частина» (Ю. В. Александров, А. П. Гаврилішин, О. М. Джужа та ін., 1996 рік); монографії «Урбанізація і злочинність» (В. І. Шакун, 1996 рік); «Корислива насильницька злочинність та її попередження» (О. Є. Михайлов, 1997 рік), «Проблеми кримінальної віктимології (кримінологічний, психологічний та пенітенціарний аспекти)» (О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, 1998 рік).

У 2000-х роках науковці кафедри зосередилися на дослідженні злочинності у сфері економіки, корисливо-насильницької, жіночої злочинності, групової корисливо-насильницької злочинності молоді, а також запобіганні окремим видам злочинів тощо. Зокрема, підготовлено та опубліковано підручники «Курс кримінології. Загальна частина» (О. М. Джужа, П. П. Михайленко, О. Г. Кулик та ін., 2001 рік), «Курс кримінології. Особлива частина» (М. В. Корнієнко, Б. В. Романюк, І. М. Мельник та ін., 2001 рік); навчальні посібники «Кримінологія» (А. Ф. Зелінський, 2000 рік), «Курс кримінально-виконавчого права України. Загальна та Особлива частини» (В. Б. Василець, О. М. Джужа, В. О. Корчинський, С. Я. Фаренюк, 2000 рік), «Виправно-трудовий кодекс України: науково-практичний коментар» 2000 рік), «Кримінологія. Альбом схем. Загальна та Особлива частини» (О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, В. В. Василевич, 2000 рік), «Стислий словник кримінологічних термінів» (О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, Т. А. Третьякова, 2000 рік), «Кримінологія. Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та Особлива частини)» (В. В. Василевич, О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, 2001 рік); науково-практичний посібник «Проблеми протидії секс-бізнесу (кримінологічні та кримінально-правові аспекти)» (О. М. Джужа, В. О. Іващенко, 2000 рік); курси лекцій «Кримінологія і профілактика злочинів. Особлива частина» (Ю. В. Александров, В. В. Василевич, А. П. Гаврилішин, В. М. Гринчак, О. М. Джужа, 2000 рік), «Правова статистика» (Ю. В. Александров, В. В. Василевич, В. М. Гринчак, О. М. Джужа, Є. М. Моісеєв, 2000 рік).

На сьогодні кафедрою розроблено та запроваджено навчальний курс «Правова статистика», спеціальні курси «Актуальні проблеми попередження злочинів», «Транснаціональна злочинність», «Міжнародні стандарти попередження злочинів та кримінального судочинства», «Попередження злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків», «Попередження та розкриття вбивств, скоєних на замовлення».

Значним науковим досягненням кафедри в цей період стало відзначення дипломом Спілки юристів України навчального посібника «Кримінально-виконавче право України (Загальна та Особлива частини)» та видання навчального посібника «Кримінологічна віктимологія».

На кафедрі завжди приділяли та приділятимуть значну увагу підготовці наукових кадрів. За період свого існування на кафедрі навчалося та проходило підготовку понад 180 ад’юнктів та здобувачів. Лише за останні шість років захистили кандидатські дисертації 23 молодих учених. Також на кафедрі захищено вісім (О. М. Джужа, І. Г. Богатирьов, О. Г. Колб, В. Г. Лихолоб, М. І. Мельник, С. І. Нежурбіда, В. М. Попович, М. М. Яцишин) та підготовлено три докторські дисертації (В. Я. Горбачевський, І. В. Копотун, В. В. Чернєй).Активно розвивається також студентська наука. Під керівництвом науково-педагогічних працівників на факультетах та науково-навчальних інститутах академії працюють наукові гуртки з кримінології та кримінально-виконавчого права. Щороку кафедра організовує та проводить міжкафедральні й міжвузівські круглі столи серед курсантів, слухачів, магістрів та ад’юнктів, серед яких можна зазначити такі заходи, що відбулися протягом останніх п’яти років: «Насильницька злочинність в сім’ї» (2012); «Запобігання злочинності неповнолітніх та молоді в Україні» (2013); «Віктимологічна профілактика окремих видів злочинів» (2014); «Актуальні питання запобігання насильницьким злочинам на сучасному етапі в Україні» (2015); «Використання кримінологічної теорії в практиці протидії злочинності» (2016).

На кафедрі функціонують предметно-методичні секції кримінології (керівник – кандидат юридичних наук, доцент Е. В. Расюк), кримінально-виконавчого права (доктор юридичних наук, професор Є.Ю.Бараш) та юридичної соціології (кандидат юридичних наук, доцент Г. І. Піщенко).

Кафедра постійно підтримує зв’язок із практичними працівниками правоохоронних органів, організовуючи лекційні зайняття за їх участі.

Протягом 2011–2016 років науково-педагогічний колектив кафедри продовжував досліджувати такі актуальні питання: кримінологічна політика в Україні; віктимологічні засади боротьби зі злочинністю в місцях позбавлення волі; слідчий ізолятор як суб’єкт виконання попереднього ув’язнення та кримінального покарання у виді позбавлення волі; кримінологічна характеристика запобігання дитячій порнографії в Україні; ювенальна юстиція в системі запобігання злочинам неповнолітніх. Приділено увагу розробці заходів із запобігання: незаконному поводженню з вогнепальною зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами; злочинам щодо забруднення довкілля в Україні; незаконному відтворенню та розповсюдженню комп’ютерних програм і баз даних; злочинному посяганню на встановлений порядок здійснення операцій з металобрухтом; злочинам, що вчиняються жінками, засудженими до позбавлення волі в Україні; рецидивним злочинам у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів; негативному впливу засобів масової інформації, що зумовлює формування злочинної поведінки; умисним убивствам, що вчиняються неповнолітніми в Україні; фіктивному підприємництву в Україні; шахрайству у сфері інвестиційної діяльності в Україні та ін. Результати цих досліджень відображено в кандидатських дисертаціях, монографіях, навчальних підручниках, навчальних посібниках, законопроектній роботі, наукових статтях і виступах на конференціях.

На сучасному етапі опубліковано низку авторських і колективних монографій, а саме: О. М. Джужа «Запобігання злочинам: кримінолого-віктимологічна парадигма» (2016); В. В. Василевич, Ю. О. Левченко, О. О. Соловей «Запобігання дитячій порнографії: вітчизняний та міжнародний досвід» (2014); О. М. Джужа, О. Г. Колб, В. П. Захаров, А. В. Бабяк «Адвокатура в системі суб’єктів запобігання злочинам в Україні» (2015); О. В. Мельник, Г. С. Поліщук, Ю. О. Левченко «Запобігання злочинам щодо забруднення довкілля в Україні» (2015); Є. С. Демчіхіна, В. В. Захаров, О. Г. Колб «Запобігання груповій некорисливій насильницькій злочинності неповнолітніх в Україні» (2015); «Політика у сфері боротьби зі злочинністю України: теоретичні та прикладні проблеми» (2016); А. О. Джужа «Основні напрями удосконалення віктимологічного запобігання правопорушенням в Україні» (2016); В. В. Василевич, Т. Е. Василевська, В. Ф. Нестерович та ін. «Державна антикорупційна політика і запобігання та протидія корупції на публічній службі в органах державної влади і органах місцевого самоврядування» (2016).

Також видано низку навчальних посібників та підручників, зокрема підручник «Правова статистика» (О. М. Джужа, В. В. Василевич та ін., 2014 рік); навчальні посібники «Кримінологічні засади запобігання злочинам в установах виконання покарань України» (пенітенціарна кримінологія)» (за редакцією О. М. Джужі, 2013 рік), «Кримінальна субкультура: поняття, суспільна небезпека, форми та засоби впливу на правопорядок в установах виконання покарань» (В. В. Василевич, 2015 рік), «Реалізація принципу диференціації та індивідуалізації виконання покарань у кримінально-виконавчій діяльності України» (О. Г. Колб, О. М. Джужа та ін., 2016 рік), «Кримінальна субкультура: поняття, суспільна небезпека, форми та засоби впливу на правопорядок в установах виконання покарань» (за редакцією О. Г. Колба, 2016 рік), «Правові засади діяльності прокуратури України у сфері виконання покарань» (за редакцією О. М. Джужі, О. Г. Колба, 2016 рік).

Крім цього, розроблено методичні рекомендації «Особливості кваліфікації та розслідування злочинів, учинених організованими групами та злочинними організаціями» (2013), «Виявлення та розслідування організації або утримання місць для незаконного вживання, виробництва та виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин» (2015).

Сьогодні члени кафедри здійснюють наукові дослідження в межах цільової комплексної програми «Теоретичні і прикладні проблеми запобігання злочинності та реформування Державної кримінально-виконавчої служби в Україні» (2016–2020 роки). Триває проведення наукових досліджень за темами «Запобігання шахрайству у сфері інвестиційної діяльності», «Імплементація міжнародно-правових стандартів проводження із засудженими у кримінально-виконавче законодавство України», «Запобігання фіктивному підприємництву в Україні», «Запобігання незаконному заволодінню транспортними засобами в Україні», «Запобігання організації або утриманню місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів», «Запобігання незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів у великому місті (за матеріалами МВС України)», «Прокуратура як суб’єкт запобігання злочинам в Україні», «Запобігання злочинам, що вчиняються молодіжними угрупованнями під час спортивних заходів», «Виконання та відбування покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю (за матеріалами кримінально-виконавчої інспекції», «Соціально-виховна робота в системі основних засобів виправлення і ресоціалізації засуджених у виправних колоніях України», «Запобігання органами внутрішніх справ України незаконному заволодінню автотранспортними засобами, що вчиняються організованими групами».

Члени кафедри є постійними учасниками науково-практичних конференцій, симпозіумів, семінарів, круглих столів, що відбуваються як у Національній академії внутрішніх справ, так і в інших вишах.

Водночас кафедра щорічно організовує та проводить науково-практичну конференцію, яка останніми роками окреслена темою «Кримінологічна теорія і практика: досвід, проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення».

Зазначений підрозділ постійно співпрацює із законодавчими, виконавчими та судовими органами влади. Науковці долучаються до розробки законопроектів, нормативно-правових актів, концепцій і програм реформування. Зокрема, науково-педагогічні працівники надали пропозиції до низки законів України, зокрема «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про органи внутрішніх справ», «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», «Про пенітенціарну службу України», а також до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України та ін.

Кафедра тісно співпрацює з науковцями інших вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ України та зарубіжжя, серед яких: Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченка, Академія адвокатури України, Національна академія прокуратури України, Інститут кримінально-виконавчої служби, Харківський національний університет внутрішніх справ, Одеський державний університет внутрішніх справ, а також профільні кафедри інших вишів України, Міжнародний фонд Ганса Зайделя, Вища школа управління охороною праці Польської Республіки.

CEPOL

Контакти

Поштова адреса:

Пошта НАВС

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1

Електронна пошта:

Email НАВС

(для офіційних документів)
[email protected]

Телефони для довідок:

Телефон НАВС

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91

Освыітній портал МВС України EUK EUK
X
X