Історична довідка

Після проголошення незалежності України Київську вищу школу (КВШ) МВС СРСР перейменували в Київську вищу школу МВС України. В лютому 1992 року на її базі створено Українську академію внутрішніх справ (УАВС). У грудні 1996 року Указом Президента України їй надано статус Національної і вона стала називатися Національною академією внутрішніх справ України (НАВСУ). В 2005 році заклад реорганізовано на Київський національний університет внутрішніх справ (КНУВС), а з 2010 року він отримав назву Національна академія внутрішніх справ (НАВС).

Означені зміни торкнулися й структурних підрозділів закладу, в ході яких була започаткована кафедра історії держави та права, що стала правонаступницею попередніх академічних кафедр історико-юридичного профілю. Кафедра розпочала роботу згідно з наказом № 293 від 8 липня 1993 року тодішнього ректора УАВС В. І. Розенка. Начальником кафедри призначили доктора історичних наук, професора А. С. Чайковського. Структурно кафедра поділялась на три секції: історія України, історія держави і права, історія української та зарубіжної культури.

По 1996 рік до професорсько-викладацького складу кафедри входили: О. М. Букраба, В. М. Герасименко, М. М. Гуренко, П. П. Захарченко, В. С. Калиновський, М. М. Корінний, В. М. Кривоніс, В. І. Мірошніченко, М. І. Павленко, Г. Г. Потапов, В. В. Свистунов, В. В. Сокур, Т. А. Третьякова (заступник начальника кафедри), Г. І. Трофанчук, А. С. Чайковський (начальник кафедри), В. Ф. Шевченко та на 0,25 % окладу – О. П. Бакуменко, О. Л. Копиленко, О. М. Піджаренко, В. А. Чехович. Начальником навчально-методичного кабінету працював В. В. Редькін, а старшим лаборантом –О. М. Михайлівська.

У 1997 році на основі секцій історії України та історії української і зарубіжної культури кафедри історії держави та права створений окремий підрозділ – кафедра історії України під керівництвом професора А. С. Чайковського. Професорсько-викладацький склад кафедри історії держави та права на чолі з професором О. В. Кузьминцем продовжив забезпечувати викладання історико-правових дисциплін, зокрема історії держави і права України та історії держави і права зарубіжних країн. Викладачі кафедри також вели спецкурси з історії правоохоронних органів.

У різний час, в період з 1997 по 2002 роки, на кафедрі працювали професори та доценти: О. І. Анатольєва, С. В. Губар, П. П. Захарченко, В. С. Калиновський, О. В. Кузьминець (начальник кафедри), В. І. Мірошніченко, М. І. Павленко, В. В. Свистунов, В. В. Сокур, А. П. Тимченко, Т. А. Третьякова, Г. І. Трофанчук, О. М. Цапко, О. В. Шкуратенко, Н. А. Похила (старший лаборант кафедри).

У квітні 2006 року чисельність кафедри зросла, адже після виведення у квітні 2006 року кафедри історії України з навчально-наукового та методичного центру з історії органів внутрішніх справ України і її ліквідацією, більшість науково-педагогічного складу цієї кафедри поповнили кафедру історії держави та права. Це – доктор історичних наук, професор В. Ф. Шевченко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, полковник міліції В. М. Кривоніс, кандидати історичних наук, доценти Н. О. Дорощук, Л. М. Хойнацька, В. М. Щербатюк, старший викладач кафедри, кандидат історичних наук – Н. Ю. Романишин.

Дисципліни, що викладалися кафедрою в усіх навчально-наукових інститутах Академії, займали одне з провідних місць у загальноосвітній та історико-юридичній підготовці майбутніх фахівців-правознавців, і, перш за все, для органів внутрішніх справ. Кафедрою було поставлено завдання вдосконалити програми з усіх навчальних курсів, ліквідувати дублювання і повторення матеріалів. Стали активніше проводитися спільні засідання кафедри з кафедрами теорії держави і права, конституційного права, адміністративної діяльності, де спільно обговорювалися актуальні практичні та теоретичні проблеми викладання юридичних дисциплін, тексти дисертацій, розглядалися відзиви на дисертації та автореферати дисертацій. Під керівництвом професорів і доцентів кафедри активно проводилась робота по захисту дисертаційних робіт ад’юнктів та пошукачів.

З вересня 2009 року доцент кафедри історії держави та права О. В. Шкуратенко очолила кафедру гуманітарної та правової підготовки факультету початкової та спеціальної підготовки Академії. На цю ж кафедру 2009 року перейшли працювати доценти В. В. Сокур, Д. І. Курас, Н. Ю. Романишин, а 2012 року – доцент В. М. Щербатюк.

У березні 2010 р. кафедра історії держави та права була об’єднана з кафедрою теорії держави та права в єдину кафедру теорії та історії держави і права, яку очолив доктор юридичних наук, професор С. Д. Гусарєв. Однак, вже з листопада 2010 р. кафедра історії держави та права відновила свою діяльність як самостійний підрозділ НАВС під керівництвом проректора з виховної роботи, доктора історичних наук, професора А. С. Чайковського.

У липні 2011 року керівництво кафедрою було покладено на кандидата історичних наук, доцента Н. О. Дорощук.

Згодом, у липні 2012 року, начальником кафедри історії держави та права знову призначено доктора історичних наук, професора О. В. Кузьминця. В 2012–2013 роках склад кафедри істотно розширився, на кафедрі працювали: професори, доктори історичних наук В. Ф. Шевченко, М. І. Павленко, В. В. Павленко, Н. О. Щербак, кандидати юридичних наук, доценти Т. А. Третьякова, О. І. Анатольєва, Є. С. Дурнов (за сумісництвом), кандидати історичних наук, доценти В. С. Калиновський, Н. О. Дорощук, О. М. Демянко, Л. М. Хойнацька, кандидати історичних наук О. А. Денисенко, О. З. Клименко, доцент В. В. Свистунов, старші викладачі кафедри – кандидати юридичних наук С. В. Губар, Ю. В. Кривицький та В. З. Прус.

На початку 2013–2014 навчального року склад кафедри історії держави та права поповнили працівники щойно розформованої кафедри гуманітарної та правової підготовки факультету початкової та спеціальної підготовки НАВС: доктор історичних наук В. М. Щербатюк, кандидати юридичних наук О. В. Шкуратенко і Ю. В. Сокур, кандидати історичних наук Д. І. Курас та Н. Ю. Романишин, магістр права М. А. Дзюба. Колектив кафедри об’єднав 14 науково-педагогічних працівників, однак у наступному навчальному році на кафедру теорії держави та права перейшов працювати старший викладач кафедри, кандидат юридичних наук Ю. В. Кривицький.

Завжди на кафедрі неослабна увага приділялась підвищенню кваліфікації самого науково-педагогічного складу. Так, у різний час працюючи на кафедрі (у тому числі й за сумісництвом), з числа її науково-педагогічних працівників здобули науковий ступінь доктора історичних наук М. І. Павленко та В.М. Щербатюк, доктора юридичних наук – П. П. Захарченко та Є.С. Дурнов, кандидата історичних наук В. С. Калиновський, В. І. Мірошніченко, кандидата юридичних наук – М. М. Гуренко, О. І. Анатольєва, С. В. Губар, О. В. Шкуратенко, В. А. Довбня.

З 2015 року кафедру історії держави та права очолює кандидат юридичних наук, доцент О. В. Шкуратенко. Нині, в умовах впровадження не лише нових методик викладання, а й новітнього концептуального бачення розвитку освіти, кафедра плідно співпрацює з іншими вищими навчальними закладами та науковими підрозділами, громадськими організаціями. Зокрема, з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Інститутом історії України НАН України, Академією адвокатури України, Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького, профільними кафедрами Національного університету оборони, Національною спілкою краєзнавців України, Національною спілкою письменників України, музеями Києва й інших міст України та ін.

Працівники кафедри постійно здійснюють консультування аспірантів та докторантів, керують підготовкою їх наукових робіт на здобуття наукових ступенів, на засіданнях кафедри і міжкафедральних семінарах беруть участь у рецензуванні та обговоренні наукових праць, зокрема дисертаційних досліджень, керують педагогічною практикою магістрів.

Професори та доценти кафедри постійно представляють Національну академію внутрішніх справ на Міжнародних конференціях, беруть участь у Всеукраїнських та міжвідомчих наукових круглих столах, долучаються до онлайн конференцій, круглих столів, наукових читань тощо.

За авторством членів кафедри з друку вийшла значна кількість монографій, посібників і курсів лекцій з навчальних дисциплін, що викладаються на кафедрі, публікуються збірники документів та наукові статті, тези конференцій тощо.

Останнім часом активізувалась робота науково-педагогічних працівників кафедри щодо професійно-орієнтаційної роботи серед учнів коледжів і загальноосвітніх шкіл Києва та України. Працівники кафедри знайомлять зацікавлену молодь з перевагами та перспективами навчання в Національній академії внутрішніх справ, особливостями майбутньої професії юриста, психолога та правоохоронця.

Сьогодні на кафедрі історії держави та права працюють: завідувач кафедри – О. В. Шкуратенко, професор та чотири доценти. Наукову ступінь доктора історичних наук та вчене звання професора має В. М. Щербатюк, кандидата юридичних наук – доценти О. В. Шкуратенко, В. З Прус, Ю. В. Сокур, кандидата історичних наук – доценти Н. О. Дорощук, Д. І. Курас. Старшим лаборантом працює магістр права М. А. Дзюба.

CEPOL

Контакти

Поштова адреса:

Пошта НАВС

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1

Електронна пошта:

Email НАВС

(для офіційних документів)
[email protected]

Телефони для довідок:

Телефон НАВС

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91

Освыітній портал МВС України EUK EUK
X
X