«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

21-10-2019 Переглядів: 1389

19 жовтня за такою назвою відбулася Міжнародна науково-практична конференція на базі Національної академії внутрішніх справ. Захід було проведено з ініціативи громадської організації «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» та спільно з Міністерством внутрішніх справ України, International security advisors LCC, Axciton systems INC та громадською організацією «Колегія поліграфологів України». До конференції долучилися фахівці із США, Італійської Республіки, Азербайджанської Республіки та Республіки Білорусі, понад 100 поліграфологів із силових відомств України, науковці та науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти МВС України.

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

Метою заходу було обговорення актуальних питань впровадження сучасних розробок у сфері поліграфології, використання поліграфа правоохоронними та іншими державними органами, а також задля покращення співпраці з органами та підрозділами МВС і Національною поліцією України під час підготовки кадрів відповідної спеціалізації (поліграфологів) у правоохоронній системі, залучення новітніх технологій у діяльність Центру поліграфологічних досліджень НАВС.

З вітальним словом до присутніх звернулися ректор академії генерал поліції другого рангу Володимир Чернєй, проректор полковник поліції Сергій Чернявський, голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України», начальник сектору поліграфологічних досліджень Департаменту захисту економіки НПУ Регіна Яремчук, начальник відділу психологічного забезпечення Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України кандидат психологічних наук Ніна Лигун, завідувач наукової лабораторії з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень навчально-наукового інституту заочного та дистанційного навчання академії доктор юридичних наук Олександр Мотлях, власник компанії International Security Advisors LCC, співвласник та віце-президент компанії Axciton Systems, Inc. (США) Оксана Стівенсон, голова ГО «Колегія поліграфологів України», головний редактор журналу «Оцінка достовірності: наукові дослідження та практика» Віталій Шаповалов, судовий психолог-поліграфолог, старший експерт Відділу судової експертизи при Міністерстві юстиції (Азербайджанська Республіка) Наіля Гасімова та голова ГО «Поліграфолог» (Республіка Білорусь) Володимир Князєв.

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

Модератор заходу, голова ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Регіна Яремчук зазначила, що створене влітку 2017 року громадське об’єднання згуртувало більше ніж 80 поліграфологів, а його діяльність знайшла підтримку в керівництва організацій і служб, які вони представляють. Вона звернула увагу присутніх на особливості становлення та розвитку ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України», вагомий внесок посольства США в Україні та Оксани Стівенсон у розвиток поліграфології в нашій країні. Також було акцентовано на важливості співпраці з НАВС, що є теоретичним і практичним осередком впровадження новітніх розробок у сферу поліграфології.

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

Традиційно в науковому заході взяв участь Марк Хендлер, який входить до складу ради Американської асоціації поліграфологів і є головним редактором журналу «Поліграф і Судова оцінка достовірності: журнал науки і польової практики», що містить актуальні наукові дослідження в галузі поліграфології. Він ознайомив присутніх із сутністю методу meta-analysis, який переконливо довів ефективність досліджень із використанням поліграфа.

Партнер і технічний консультативний радник компанії Converus, Inc. (США) Дерріла Булленса підготував доповідь «EyeDetect і його утиліта для скринінгу: тестування однієї та одночасно декількох проблем». EyeDetect було представлено як найсучасніший детектор брехні, перевагами якого є: точність 86-90 %, неінвазивність, автоматизованість, масштабність, швидкість (тест триває 15-30 хв) та коротка тривалість навчання – 4 год.

Доволі емоційним був виступ фахівця в галузі поведінкового аналізу (Італійська Республіка) Ігоря Віталє щодо методики виявлення обману на підставі невербальної комунікації «Facial action codins system». Цей сертифікований метод Пола Екмана дає змогу отримувати додаткову інформацію завдяки розумінню мови тіла в контексті розпізнавання брехні, зокрема під час досудового розслідування правопорушень.

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

Володимир Князєв поділився власним досвідом використання комбінованого стимтесту під час проведення досліджень з використанням поліграфа та визначив переваги цього методу.

Ґрунтовний аналіз технології проведення скринінгового поліграфологічного дослідження з дотриманням правила поетапного подолання бар’єрів зробив Віталій Шаповалов. Відповідно до стандартів професійної практики Американської асоціації поліграфа (від 1 вересня 2018 року), поліграфологічними методиками, що використовують для скринінгових цілей, повинні бути ті, для яких є мінімум два опубліковані емпіричні дослідження, первинне та повторне. Їх потрібно застосовувати в підході «послідовних бар’єрів», який передбачає додаткове тестування із застосуванням валідних методів, коли після скринінгового тесту було отримано несприятливий результат.

Жваву дискусію викликала доповідь професора кафедри криміналістики Національного університету «Одеська юридична академія», доктора юридичних наук Олесі Ващук «Фейсбук: онлайн-портрет особистості. Можливості». Вона розповіла про можливості Фейсбуку як додаткового джерела інформації для розробки онлайн-портрета особистості. Для аналізу рекомендує брати інформацію про власну історію життя й життя свого оточення, сімейний стан, ставлення до розміщеної інформації, наявність відхилень та патологій, життєві позиції, інтереси та коло знайомих, їх стан, інтереси тощо.

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

Заступник голови ГО «Об’єднання поліграфологів силових відомств України» Максим Клименко окреслив коло питань у професійній діяльності поліграфологів силових відомств, які потребують вирішення. Це введення системи наставництва, ініціювання створення окремих відділів (секторів), що займатимуться проведенням досліджень з використанням поліграфа, здійснення професійної оцінки результатів діяльності поліграфологів та забезпечення їх захищеності.

Олександр Мотлях зазначив, що в складі наукової лабораторії нещодавно було створено Центр поліграфологічних досліджень, в якому впроваджено сучасні поліграфологічні та профайлінгові технології. Також він презентував присутнім підготовлений фахівцями академії методичний посібник «Застосування комп’ютерних поліграфів при професійному кадровому відборі до правоохоронних органів» (2019 рік).

«Застосування поліграфа у правоохоронній діяльності: сучасний стан, міжнародний досвід і шляхи вдосконалення»

На завершення конференції всім учасникам було вручено сертифікати.

Відділ організації наукової діяльності та захисту прав інтелектуальної власності, наукова лабораторія з проблем психологічного забезпечення та психофізіологічних досліджень

 
CEPOL

Контакти

Поштова адреса:

Пошта НАВС

03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1

Електронна пошта:

Email НАВС

(для офіційних документів)
[email protected]

Телефони для довідок:

Телефон НАВС

Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91

Освыітній портал МВС України EUK
X
X