Застосування космічних і геоінформаційних технологій під час виявлення та розслідування кримінальних правопорушень
24-10-2024 Переглядів: 42Автор: С. С. Чернявський, В. І. Присяжний, О. М. Стрільців та ін.
Тип видання: Методичні рекомендації
Опис
Космічний моніторинг є однією з найуспішніших і найдинамічніших інноваційних галузей, завдяки якій можна отримати однорідну та порівняльну за якістю об’єктивну інформацію одночасно для великих територій, що майже не можливо в будь-яких наземних дослідженнях. Багаторічне функціонування космічних апаратів дистанційного зондування Землі дало змогу накопичити значний досвід практичного використання супутникових спостережень, опрацювати й удосконалити методи їх обробки та інтерпретації в різних галузях, необхідних для економіки, екології, військової справи, просторового планування та інших сфер життєдіяльності людини.
Переваги сучасного цифрового світу та розвиток космічних й геоінформаційних технологій обумовили виникнення низки нових методів у протидії злочинності та забезпеченню національної безпеки правоохоронними органами. Однією з важливих умов підвищення рівня протидії злочинності є широке використання сучасних досягнень науково-технічного прогресу, які останніми роками зробили прорив у сфері інформаційних технологій.
Зазначене обумовлює необхідність розроблення методичних рекомендацій, у яких має міститися характеристика можливостей і напрямів використання дистанційного зондування Землі під час виявлення та розслідування кримінальних правопорушень Національною поліцією України, Бюро економічної безпеки України, іншими правоохоронними органами, насамперед супутникових знімків як доказів у кримінальному провадженні, що й обумовило актуальність написання цієї наукової праці.
У методичних рекомендаціях розкрито основи та напрями застосування космічних та геоінформаційних технологій під час виявлення та розслідування кримінальних правопорушень, висвітлено напрями та досвід застосування вказаних технологій під час виявлення та розслідування таких кримінальних правопорушень, як, порушення законів та звичаїв війни (стаття 438 КК України), забруднення або псування земель (стаття 239 КК України), незаконне видобування бурштину (стаття 2401 КК України), безгосподарське використання земель (стаття 254 КК України), посів або вирощування снотворного маку чи конопель (стаття 310 КК України), незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях (стаття 246 КК України), кримінальні правопорушення, що посягають на функціонування економіки держави (191, 199, 2011, 2013, 2014, 204, 206, 212 КК України).
Поряд з цим окреслено переваги додатка Google earth pro під час виявлення та розслідування кримінальних правопорушень та можливості вказаного додатку під час встановлення місцезнаходження (точних координат) місця (об’єкта), позначення межі площини, яка потребує детальнішого дослідження, використання таких функцій, як лінійка, вимірювання площини об’єкта (місцевості), встановлення його площі та радіусу кола, таймпланс. Окреслено методику встановлення місцезнаходження об’єкта за фотографіями та відеозйомкою.
Застосування космічних і геоінформаційних технологій під час виявлення та розслідування кримінальних правопорушень [Текст] : метод. рек. / [авт. кол.: С. С. Чернявський, В. І. Присяжний, О. М. Стрільців та ін.] ; за заг. ред. М. С. Цуцкірідзе. – Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2023. – 92 с.
Контакти
Поштова адреса:
03035 м.Київ-ДСП, пл.Солом'янська, 1
Електронна пошта:
(для офіційних документів)
[email protected]
Телефони для довідок:
Чергова частина
телефон/факс
+ 38 (044) 246-94-91