Ситуаційні задачі

Варіант № 2

(Додаткові ситуаційні задачі)

Задача 1

Отримавши матеріали до свого провадження, в ході їх вивчений та оцінки, слідчий з’ясував, що транспортний засіб, відображений у фото-таблицях-додатках до протоколу огляду місця події та вилучений з місця події, не описаний в протоколі огляду місті події. Встановлено, що слідчий, який проводив цю слідчу (розшукову) дію, мав недостатній досвід роботи, стаж на посаді слідчого близько 1 місяця, і внаслідок неуважності не описав транспортний засіб в протоколі та не зазначив про його.

Чи має вилучений транспортний засіб значення речового доказу у кримінальному провадженні? Дайте правову оцінку ситуації, що склалась.

Задача 2


Слідчий встановив, що підозрюваний розтрачує майно, на яке накладено арешт та передане йому на відповідальне зберігання.

Чи є ця обставина підставою для зміни обраного відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання на більш суворий?


Задача 3

Оглядом місця події встановлено, що автомобіль «Жигулі», білого кольору, номерний знак ВО 2379 ПЕ, який підозрювані використовували для вчинення кримінального правопорушення, стояв на узбіччі дороги по вул. Коцюбинського. Під час огляду салону були виявлені й вилучені: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на автомобіль «Жигулі» (д. н. ВО 2379 ПЕ); мобільний телефон «Самсунг»; зв’язка з трьох ключів.

Згідно вимог кримінального процесуального законодавства, визначте порядок вилучення, накладання арешту, забезпечення зберігання транспортного засобу, а також його повернення.


Задача 4

Мешканець одного із міст Чернігівської області С. та троє його друзів: К., В., Р. – вирушили на полювання, прихопивши з собою дві рушниці, що належали С. Їхали на автомобілі «Жигулі»: спереду, біля водія, сидів С., ззаду – К. і В. Проїхавши певну відстань, В. вистрелив С. у спину, внаслідок чого сталася смерть потерпілого. Для того, щоб приховати сліди злочину, К., В. і Р. викинули труп С. і рушниці в річку Десну і повернулися додому, нікому не повідомивши про цю трагічну подію.

Оцініть ситуацію. Які заходи забезпечення будуть застосовані у даному кримінальному провадженні?


Задача 5

Вироком місцевого суду від 17 жовтня 2014 року К. був засуджений за ч. 3 ст. 286 КК України на п’ять років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на три роки.

Визначте порядок повернення транспортного засобу.


Задача 6

10 липня 2016 р. гр. С. (раніше судимий за ст. 358 КК України) під час перетину державного кордону України на КПП «Шегині» Львівського прикордонного загону, при виїзді з України в Польщу, з метою перетину державного кордону на автомобілі марки «Мерседес-Бенц» пред’явив прикордонникам сертифікат міжнародного автомобільного страхування (МАС) «Зелена картка» № 010200 страхової компанії «Аска» на його автомобіль. Під чи первинного огляду сертифікату працівниками прикордонної служби виявлено ознаки підробки, а під час поглибленого огляду автомобіля – партію аналогічних сертифікатів з порядковими номера № № 010201-010300. За даним фактом в той же день слідчим Мостиського РВ УМВС України в Львівській обл. розпочато досудове розслідування в кримінальному проваджені за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, 4 ст. 358 КК України, а вказані сертифікати МАС були вилучені, про що слідчим було складено відповідний протокол.

13 липня слідчим, за погодженням з прокурором, було подане клопотання про накладення арешту на вилучену партію сертифікатів МАС, на автомобіль «Мерседес-Бенц», вартістю 800 тис. грн. та на інше рухоме та нерухоме майно С. де б воно не знаходилось, мотивуючи це тим, що С. вже вчиняв аналогічний злочин, а в даному провадженні може бути заявлений цивільний позов. 16 липня клопотання було розглянуто і задоволено слідчим суддею шляхом постановления відповідної ухвали без повідомлення С.

Дайте оцінку діям слідчого, слідчого судді. Чи достатні підстави для арешту майна С.? На майно яких осіб може бути накладене арешт? Чи дотримана процедура вилучення майна і подальшого його арешту? Які основні підстави для арешту майна закріплені у чинному кримінальному процесуальному законодавстві? Чи вбачаються дані підстави в матеріалах провадження? Яким повинен бути розмір майна, що підлягає арешту? У яких випадках є доречним накладення арешту на все майно особи?


Задача 7

Слідчий прокуратури Хорольського району Полтавської області звернувся в суд з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні Лубенської центральної міської лікарні, яка розташована в м. Лубни, вул. Т. Шевченка, 26.

Клопотання слідчий мотивував тим, що Прокуратурою Хорольського району Полтавської області до ЄРДР внесено відомості щодо дорожньо-транспортної пригоди за участю водія К., що мала місце 17.07.2016 року близько 07 години на 854 км. автодороги Київ-Харків, в результаті якої загинув гр. Л., з попередньою кваліфікацією цього кримінального правопорушення за ч.2 ст. 286 КК України. У клопотанні вказано, що саме у цьому лікувальному закладі перебувають документи: журнал приймання та надання медичної допомоги хворим, доставлених до приймального відділення Лубенської ЦМЛ, а також інша медична документація щодо перебування гр. Л. в Лубенській ЦМЛ.

Представник Лубенської ЦМЛ в судове засідання не з’явився, хоча був повідомлений належним чином.

Які рішення повинен прийняти слідчий суддя? Чи достатні підстави для застосування тимчасового доступу до речей і документів слідчим?

Які відомості віднесені кримінальним процесуальним законодавством до охоронюваної законом таємниці? Чи можна віднести дані, вказані у фабулі, до охоронюваної законом таємниці? Яким нормативно-правовим актом визначається поняття лікарської таємниці?

Чи можна розглядати дане клопотання слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться?


Задача 8

13 травня 2015 року П., керуючи власним автомобілем, грубо порушив правила безпеки дорожнього руху, внаслідок чого відбулося зіткнення з автомобілем, водій якого загинув на місці події. Під час огляду місця події слідчий прийняв рішення про вилучення транспортного засобу П.

Визначте порядок вилучення та накладання арешту на транспортний засіб.


Задача 9

Гр. Л., який працює водієм таксі, керуючи власним автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, порушив правила дорожнього руху, внаслідок чого здійснив наїзд на пішохода та завдав йому тяжкі тілесні ушкодження. Л. було оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України. Слідчий, враховуючи обставини вчиненого та особу підозрюваного, за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про відсторонення Л. від посади.

Оцініть ситуацію. Визначте порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках.


Задача 10

Внаслідок зіткнення на автотрасі Київ-Чернігів автомобілів «Волга» під керуванням П. та «Жигулі», за кермом якого перебував Ш., загинув П., отримав тяжкі тілесні ушкодження Ш., якому через сім днів після цієї події ампутували обидві ноги. Досудовим розслідуванням було встановлено, що обидва водії порушили Правила дорожнього руху: П. значно перевищив допустиму на цій ділянці дороги швидкість, а Ш. правила обгону. Автомобілі відновленню не підлягають.

Які рішення має прийняти слідчий за цих обставин?