Кафедра історії держави та права 

Мультимедійний навчальний посібник
"ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН"

НAЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Тема 11. Утворення та розвиток радянської держави та права



При вивчені теми та підготовці до заняття потрібно звернути увагу на ключові моменти розвитку держави радянського типу, а саме: перемога збройного перевороту в Петрограді і прихід до влади більшовиків, вибори і розпуск Установочних зборів, розгром опозиційних партій і утворення однопартійної системи, створення системи каральних органів, утворення Російської федерації, політика «воєнного комунізму» і створення централізованої системи управління, утворення СРСР і зміна кордонів. Необхідно охарактеризувати перебудову державного апарату в роки Великої Вітчизняної війни, основні тенденції в розвитку держави та права в післявоєнний період,

Потрібно відзначити такі важливі пам’ятки права цього періоду, як Декрет РНК «Про червоний терор» 1918 р., Конституція РРФСР 1918 р., «Декларація прав народів Росії», Конституції СРСР 1924 р., 1936 та 1977 років, радянсько-німецькі договори 1939 р.

Важливим моментом є дослідження розвитку державного будівництва, утворення органів державної влади і управління, створення і розвиток репресивно-каральної і судової систем, організація прокуратури і утворення адвокатури, реорганізація правоохоронних органів в 1950–1960-ті роки, початок реабілітації незаконно репресованих, ліквідація позасудових каральних органів, зміни в судовій системі, кодифікаційна робота та формування системи радянського законодавства, розбіжності між Конституцією, законами, партійними рішеннями та реальною практикою партійного і державного життя, проблемні питання національно-державного будівництва тощо.

Потрібно також розкрити необхідність кодифікації законодавства союзних республік в 1950–1960-х роках, зміни в державному ладі СРСР в роки перебудови, появу нових тенденцій в національно-державному будівництві. Звернути увагу на спробу серпневого путчу 1991 р. (ДКНС), розпад Союзу РСР, утворення та розвиток СНД.