МЕТА, ПРЕДМЕТ І ЗАДАЧІ ВИВЧЕННЯ КУРСУ
“ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ”

Навчальна дисципліна «Філософські проблеми управління» займає провідне місце у структурно-логічній схемі підготовки фахівця за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр», оскільки є дисципліною, що використовує досягнення та методи фундаментальних та прикладних наук і дозволяє випускнику вирішувати професійні завдання за визначеною спеціальністю та спеціалізацією з урахуванням ризику виникнення конфліктних, суперечливих ситуацій, що спричиняють найзагальніші типи управлінської діяльності.

Філософська теорія управління виступає в якості ефективної теорії і практики управління, процесу прийняття й реалізації управлінських рішень, як мистецтво управління людьми. Сучасна концепція управління – сфера керівництва, пов'язана з питаннями гуманістичної філософії цінностей, в якій люди розглядаються як надбання суспільства, яких слід розвивати, мотивувати, планувати їх кар'єру

Філософські знання теорії управління потрібні кожніому керівникові незалежно від конкретної сфери його діяльності. Від рівня культури керівника, від характеру взаємовідносин його з підлеглими, керівниками різних рівнів і держави залежить якість його управлінських рішень політичного, економічного та соціального характеру.

Оволодівати основними поняттями та категоріями філософії управління потрібно для того, щоб бути високоінтелектуальним лідером, гідним керівником із належним рівнем світогляду. Зазначене надасть можливість свідомо впливати на процеси управління Роль і значення філософських знань управління особливо зростають у переломні історичні періоди, коли зазнають докорінних перетворень самі основи суспільного життя, ідеали, цінності, світоглядні орієнтири людей. Саме такий період суспільної модернізації переживає сучасне українське суспільство. Необхідність філософських знань управління, особливо в правоохоронній діяльності в сучасних умовах актуалізується й тим, що сучасні моделі управління, особливо ті, які позитивно зарекомендовані в високорозвинених країнах світу, потребують суттєвого оцінювання за для їх використання в Україні. Проведення адміністративної реформи в нашій державі не можливе без широких світоглядних знань у сфері управління.

Мультимедійний підручник з філософських проблем управління, підготовлений педагогічним колективом кафедри філософії права та юридичної логіки НАВС у відповідності до навчальних планів і рекомендацій Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства освіти і науки України, відображає головні напрямки та конкретні обсяги навчального процесу слухачів з цієї дисципліни.

Розроблений підручник розкриває сутність філософських проблем управління як наукової дисципліни, що дає можливість слухачам вивчити основи філософії управління та пізнати окремі філософські проблеми управління.

При розробці підручника автори враховували концепцію комплексного вивчення суспільних наук, яка запроваджена у вищих навчальних закладах системи МВС України та в багатьох навчальних закладах країни і передбачає поряд з філософськими проблемами управління та деякими іншими дисциплінами, об’єднаними відповідним напрямом, викладання базових курсів, які утворюють систему знань з філософських, історичних, управлінських, правових, психологічних дисциплін.

До основних понять, які вивчаються у запропонованому курсі, значна увага приділяється наступним: “філософія управління”, “рефлексивне управління”, “онтологічний вимір управління”, “гносеологічний вимір управління”, “антропологічні основи управління”, “аксіологічні аспекти управління”, “управлінські еліти”, “лідери управлінці”, “культура управлінця”, “філософія управлінських рішень”.

Навчальна дисципліна «Філософські проблеми управління» в Національній академії внутрішніх справ вивчається слухачами, які отримують освітньо-кваліфікаційний рівень «магістр» за спеціальністю «Управління у сфері правопорядку» та «Правоохоронна діяльність». Теоретичними та методичними основами курсу «Філософські проблеми управління» є комплексно-діяльнісний підхід, а також принципи цілісності та взаємодоповнення.

Внутрішня організація та побудова курсу «Філософські проблеми управління» визначається метою та відповідає завданням його вивчення, структурно він складається з двох змістових модулів, які об’єднують шість тем.

Логічна послідовність вивчення філософських проблем управління полягає в тому, що спочатку виробляється загальне уявлення про філософію управління як наукову та навчальну дисципліну, а саме її виникнення та становлення, специфіку предмета і методологію, потім виокремлюються її завдання, історія і сучасний стан філософського осмислення феномену управління, розглядаються теоретико методологічні засади соціального управління. Другий модуль в основному присвячений дослідженню основних засад філософського осмислення управління: розгляду онтологічних та гносеологічних вимірів моделей управління, переосмисленню антропологічних та аксіологічних дискурсів управлінської діяльності, визначенню філософських засад прийняття управлінських рішень.

Мета курсу: формування у слухачів науково-практичного підходу до управління, засвоєння концептуальних моделей сучасного управління з подальшим застосуванням їх у практичній діяльності.

Предмет курсу: основні закономірності, філософські засади і рушійні сили управління, що зумовлюють поведінку людей і спільнот у всіх сферах суспільного життя.

Основні завдання курсу:

Змістові модулі: Вступ до філософії управління. Засади філософського осмислення управління.

Форма підсумкового контролюзалік.