Національна академія внутрішніх справ Національна академія внутрішніх справ

+ все  Інформаційні блоки - все

Наша адреса :

 

В сучасних умовах демократизації українського суспільства надзвичайно важливо вибрати правильний шлях в подоланні всіх соціально-політичних негараздів, які спіткали український народ в процесі виходу з довготривалої кризи за радянської доби. Важливим засобом у цьому є наука, а саме юридична та філософсько-правова, яка закладає теоретичну базу процесу державотворення. Адже кращі політико-правові ідеї різних політичних і правових вчень лягли в основу сучасних державотворчих і правотворчих документів (Загальної декларації прав людини від 10.12.1948 року, Конституції України від 28.06.1996 року та ін.). Тому закономірним на сьогоднішньому етапі розвитку нашої держави є інтерес до філософсько-правової науки. Адже тут розкриваються проблеми “прав людини”, “правової держави”, співвідношення “верховенства права” і “верховенства закону” та ін.

Філософія права – це наукова дисципліна, яка забезпечує світоглядне обґрунтування права, його сенсу та призначення, а також розкриває проблему взаємозв'язку права та закону.

Особлива увага в рамках курсу приділяється проблемі зв’язку філософії права, філософії та юриспруденції як особливих галузей знань та форм суспільної свідомості, що дозволяє усвідомити зміст головних проблем права у найбільш загальному контексті, а також засвоїти значення фундаментальних категорій філософії права (право і закон, природне і позитивне право, права людини, свобода, справедливість, рівність, відповідальність та ін.), враховуючи їх філософське підґрунтя.

Особливе місце в курсі “Філософія права” займає історико-філософсько-правова проблематика, яка дозволяє прослідити становлення філософії права не тільки в світоглядному аспекті, а й у методологічному. В рамках поставлених задач стоїть необхідність ознайомлення студентів з історією філософсько-правової думки від її витоків до сучасності. Особлива увага приділяється вченням провідних філософів, дослідників в галузі філософії права, правознавців, зокрема, теоріям природного права І. Канта, Г. Геґеля та інших мислителів, концепціям представників позитивістського та неопозитивістського напрямку та ряду мислителів сучасних філософсько-правових течій та напрямків.

Вивчення історії філософії права — це ключ до осмислення розмаїтості методології пізнавального процесу, що є необхідним для справжніх правознавців.

В курсі філософії права розглядається сутність та смисл права як міри свободи особи в її взаємовідносинах із державою, владою, законом. Поняття “права людини” та “громадянське суспільство” аналізуються не тільки в історичному аспекті, але й у контексті побудови України як держави, враховуючи реформу правової системи.

Філософія права дає можливість поєднати філософський та правовий підходи щодо актуальних проблем правової сучасності та відкриває майбутньому юристу нові обрії та масштаби з точки зору буденної свідомості чітко визначеного правового простору.

Вивчення курсу має на меті оволодіння студентами теоретичними знаннями щодо сутності права, особливостей взаємовідносин природного та позитивного права, онтології права, антропології права та аксіології права.

Основними завданнями курсу є ознайомлення студентів зі світоглядними та духовно-практичними аспектами формування феномену права, його сутнісних засад.

Зміст і структурну побудову курсу визначено, виходячи з вказаних його загальних цілей та завдань. Так, зміст курсу “Філософія права” базується на основоположних засадах курсу “Філософія”, “Політологія”, “Теорія держави та права”, “Історія держави і права”, “Юридична деонтологія”, “Етика та естетика” та інших навчальних дисциплін.

Вивчення студентами курсу «Філософія права» покликано забезпечити:

- розуміння сутності філософії права, змісту і суті світової і вітчизняної філософсько-правової традиції, а також сучасних тенденцій і новітніх філософсько-правових парадигм;

- вміння аналізувати різні філософсько-правові підходи, методології у вирішення проблеми буття права, його гуманістичних основ і цінності права;

- вміння постановки філософсько-правових проблем і акумулювання їх у реферативній роботі та виступах на семінарах, конференціях та в практичній діяльності;

- набуття навичок самостійного опрацювання та наукового аналізу філософсько-правової літератури; аналізу та обґрунтування філософсько-правових та соціально-політичних особливостей сучасного суспільства.

Результатом вивчення студентами курсу філософія права повинно стати набуття відповідних знань в зазначеній філософсько-правовій галузі, розуміння цілей, завдань і принципів філософсько-правового знання з метою формування досвідчених спеціалістів-юристів, в майбутньому компетентних, дисциплінованих і відповідальних у своїй професійній діяльності при виконанні функцій, які покладені на юристів і правоохоронців з високим освітнім рівнем.