Задачі по темі № 6

ДИПЛОМАТИЧНЕ ТА КОНСУЛЬСЬКЕ ПРАВО


Задача 1.

Одна з найдавніших (можливо, найдавніша) галузей міжнародного права – дипломатичне і консульське право, відома також під назвою посольське право чи право зовнішніх зносин, - є найбільш кодифікованою галуззю міжнародного права, складові елементи якої закріплені у ряді багатосторонніх міжнародно-правових актів, і тому можуть характеризуватися як загальновизнані норми міжнародного права. Зокрема, до таких положень належать правила, за допомогою яких визначається юридичний статус органів зовнішніх зносин держав, сам перелік таких органів тощо.


Завдання до задачі 1.

1. Складіть перелік органів зовнішніх зносин України.

2. Прокоментуйте основні елементи юридичного статусу кожного з внутрішньодержавних і закордонних органів зовнішніх зносин?

3. Підготуйте схему «Структура Міністерства закордонних справ України» та перелік нормативно-правових актів, які визначають статус МЗС України.


Задача 2.

До найбільш чітко розроблених положень дипломатичного і консульського права належать норми, що регулюють процедуру відкриття зарубіжних органів зовнішніх зносин держави, їх склад, функції.


Запитання і завдання до задачі 2.

1. На яких конкретних прикладах з дипломатичної практики і за результатами аналізу відповідних міжнародно-правових документів можна продемонструвати порядок заснування зарубіжних органів зовнішніх зносин держави, початок і завершення їх діяльності, а також їх функції?

2. Підготуйте можливий оптимальний склад дипломатичного персоналу посольства України за кордоном у порядку їх старшинства.

3. Які роль і місце міжнародно-правового визнання у здійсненні зовнішніх зносин держав?

4. Складіть порівняльну таблицю функцій дипломатичного представництва за Віденською конвенцією 1961 р. і Положенням про дипломатичне представництво України за кордоном 1992 р., а також функцій посольств і постійних представництв держав при міжнародних організаціях.

5. Який статус дипломатичної пошти і дипломатичних кур’єрів у міжнародному праві?


Задача 3.

Зарубіжні та вітчизняні дослідники міжнародного права відзначають той факт, що спостерігаються різні погляди на проблему дипломатичних привілеїв та імунітетів. Існує думка, що юрисдикційні імунітети порушують суверенітет держави перебування. Навпаки, привілеї, як правило, є предметом внутрішньодержавного права держави перебування. Фердросс наполягає на відсутності будь-яких відмінностей між привілеями та імунітетами, запевняючи, що йдеться практично про еквівалентні поняття, що базуються виключно на нормах міжнародного права.

У справі про дипломатичний і консульський персонал США в Тегерані Міжнародний суд ООН підкреслив: «... зобов’язання, необхідні для гарантування особистої безпеки дипломатів і їх звільнення від будь-яких переслідувань, є основоположними, не передбачають будь-яких обмежень, відповідають представницькому характеру і дипломатичній діяльності».


Запитання і завдання до задачі 3.

1. Як урегульовано питання дипломатичних привілеїв та імунітетів у міжнародному праві та законодавстві України?

2. Охарактеризуйте тенденції сучасного міжнародного права стосовно розвитку інституту дипломатичних привілеїв та імунітетів (які права держави або ж права громадянина, необхідності його розширення чи обмеження і т.д.)?

3. У чому полягають юрисдикційні імунітети держав, доктрина «обмеженого імунітету держав»?


Задача 4.

Автомобіль Надзвичайного і Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Павла Маші у жовтні 1994 р. у Дніпропетровській області зупинила група міліціонерів у нетверезому стані. Спрямувавши до вікон авто пістолети і вигукуючи непристойні слова, вони змусили посла вийти з автомобіля і вимагали сплатити штраф за начебто порушення Правил дорожнього руху, не уточнюючи яких саме.

Чеський посол прямував у село Чехоград Запорізької області, де проживають нащадки чехів, які переселилися сюди близько ста років тому. Пан Маша віз із собою особисте послання колишнім співвітчизникам президента Чеської Республіки Вацлава Гавела. Не бажаючи встрявати у словесну суперечку з представниками закону і піддавати загрозі життя осіб, які його супроводжували, посол віддав міліціонерам суму грошей, яку вони вимагали, і попрямував зі своєю місією далі. До речі, їх автомобіль мав усі необхідні посольські атрибути.

Чеське МЗС виразило українській стороні офіційний протест у зв’язку з цим інцидентом.


Запитання до задачі 4.

1. Якими переважними правами і пільгами міжнародне право наділяє глав дипломатичних представництв держав, акредитованих на території будь-якої країни?

2. Чи залежить обсяг привілеїв та імунітетів дипломатичного агента від категорії його дипломатичного класу?

3. Які обов’язки характерні для держави перебування іноземного дипломатичного агента згідно з положеннями нормативних актів, особливо щодо забезпечення йому нормальних умов для здійснення своїх функцій і для попередження посягань на свободу і гідність дипломатичного агента?

4. Чи можуть органи влади держави, яка приймає іноземного дипломатичного агента, вдаватись до виконавчих заходів, процесуальних дій у зв’язку із порушенням кримінальної чи адміністративної справи, включаючи затримання, допит, арешт, стягнення штрафу тощо?


Задача 5.

Колишнього грузинського дипломата Георгія Махарадзе, звинуваченого у ненавмисному вбивстві підлітка США, котрий відбував покарання в американській в'язниці, чекають нові випробування. Мати вбитої дівчини Вівіан Вагнер порушує проти нього цивільну справу, вимагаючи компенсації у сумі 15 млн. дол.

З січня 1997 р. радник грузинського посольства у США Махарадзе, який перебував за кермом службового автомобіля «Форд-Таурус», зіткнувся на одному з перехресть американської столиці з колоною машин, які стояли біля світлофора. У результаті зіткнення загинула 16-річна Джовіана Уолтрік, а четверо інших людей отримали поранення. Махарадзе повертався з бізнес-вечері, де, як виявило слідство, він випив надто багато вина і під його впливом майже втричі перевищив дозволену у місті швидкість.

Проти Махарадзе було порушено кримінальну справу. Дипломат був позбавлений владою Грузії дипломатичного імунітету, засуджений і поміщений до в’язниці. Але Вагнер на цьому не заспокоїлась, зараз вона порушила цивільну справу проти колишнього дипломата. Серед відповідачів зазначались сам Махарадзе, Грузія, компанія «Форд моторз» і її дилер, що здав машину у лізинг посольству Грузії (Махарадзе заявив після аварії, що у машини відмовили гальма), а також ресторан «Грецька таверна», у якому вечеряв дипломат. У разі перемоги Вагнер мала намір всі гроші віддати на створення фонду імені своєї дочки, який надаватиме допомогу сім’ям тих, які постраждали від п’яних водіїв.


Запитання до задачі 5.

1. Чи може дипломатичний агент самостійно відмовитися від імунітету від юрисдикції держави, у якій він акредитований?

2. Чи означає відмова акредитуючої держави від дипломатичного імунітету конкретного дипломата на території держави його перебування від юрисдикції над ним самим акредитуючої держави?

3. Чи поширюється дипломатичний імунітет на транспортні засоби, що офіційно використовуються дипломатом?


Задача 6.

Делегація Куби прибула в аеропорт Нассау (Багамські острови). Митні органи США в Нассау відмовилися визнати законність дипломатичних паспортів, виданих урядом Куби, посилаючись на відсутність дипломатичних відносин між США і Кубою. Кубинська делегація прямувала до США в штаб-квартиру ООН, членом якої є Куба, і паспорти кубинців мали в’їзну візу, видану консульством США в Нассау.


Запитання до задачі 6.

1. Чи правомірні дії митних органів США?

2. Якими імунітетами і привілеями наділені представники держав-членів ООН?

3. Підготуйте порівняльну таблицю привілеїв та імунітетів спе¬ціальних місій і делегацій на міжнародних конференціях.


Задача 7.

У березні 1998 р. п’ятеро російських дипломатів у Норвегії були оголошені небажаними особами, що призвело до охолодження дружніх відносин між двома сусідніми країнами. Подібні інциденти, коли з Норвегії виси дались у великій кількості радянські, а згодом і російські співробітники дипломатичних установ в Осло, відбувались і раніше. Загалом у післявоєнний період було вислано 50 чоловік.

Як правило, норвезьке МЗС ухвалювало таке рішення на основі свідчень, що надходили від перебіжчиків, колишніх співробітників КДБ. Багаточисельне видворення – восьми дипломатів — відбувалась восени 1991 р. у результаті отримання спецслужбами інформації від перебіжчика Михайла Буткова, колишнього співробітника газети «Робоча трибуна».

Виявлення високопоставленого державного чиновника Арне Трехольта, звинуваченого у шпигунській діяльності на користь СРСР на поч. 80-х років, призвело до видворення з Норвегії загалом шести дипломатів, а ще чотирьом було заборонено в’їзд до країни. Основне мотивування, що використовувалося норвезькою владою при прийнятті відповідних крайніх заходів, полягало у звинуваченні дипломатів у спробі вербування норвежців для співробітництва з КДБ. Однак при видворенні чотирьох радянських дипломатів у 1987 р. їх звинуватили і в промисловому шпигунстві.

Після розпаду СРСР був зареєстрований лише один випадок видворення з країни офіційної російської особи, коли у жовтні 1992 р. Осло був змушений покинути 3-й секретар посольства Росії Віктор Федик. Нинішній різкий крок норвезького МЗС, судячи з усього, базується на донесенні таємних служб, які продовжували слідкувати за російськими дипломатами. Крім того, будучи партнером США у НАТО, Норвегія використовує відомості, які надходять каналами ЦРУ.


Запитання до задачі 7.

1. Які функції, що виконує член дипломатичного персоналу зарубіжного органу зовнішніх зносин держави, можна розглядати як правомірні?

2. У чому полягають основні конвенційні обов’язки осіб, які користуються дипломатичними привілеями та імунітетами, стосовно держави, на території якої такі особи знаходяться?

3. У яких випадках офіційна місія дипломатичного агента може вважатися завершеною?

4. Які процедурні умови, дотримання яких є обов'язковим для держави перебування дипломатичного агента для оформлення факту припинення офіційної місії останнього?

5. У чому полягає зміст поняття «дисмисл» і які правові наслідки виникнення схожої ситуації?


Задача 8.

При в'їзді на територію України дипломату, що прямує до посольства для виконання службових обов’язків, з боку представника органу митної влади було запропоновано заповнити митну декларацію і оглянути багаж.


Завдання до задачі 8.

1. Оцініть правомірність дій представника митниці. Чи зобов’язаний дипломат надавати багаж для огляду?

2. Порівняйте порядок здійснення огляду автотранспортного засобу за Віденською конвенцією 1963 р. і двосторонніми консульськими конвенціями за участю України (використайте 2-3 конвенції за вибором).


Задача 9.

Вранці 29 листопада 1969 р. у квартиру другого секретаря посольства ПНР у Вашингтоні А. Чаера увірвалося троє чоловіків. Вони розбудили дружину Чаера, що була одна в будинку, і задавши їй провокаційні питання, почали обшук квартири. Чаер запропонувала їм залишити квартиру, але вони відмовилися. Коли ж вона спробувала підійти до телефону, щоб зв'язатися з посольством, ці особи накинули їй на шию пояс, погрожуючи задушити її, і завдали удару по голові, від чого вона знепритомніла.


Завдання до задачі 9.

1. Дайте правову оцінку поняттям «дипломатичні ранги», «дипломатичні привілеї та імунітети», «дипломатичний статус», покажіть їх співвідношення.

2. Чи поширюються дипломатичні імунітети і привілеї на членів родини дипломата?

3. Які імунітети були порушені в даному випадку?

4. Складіть порівняльну таблицю привілеїв і імунітетів членів дипломатичного персоналу за Віденською конвенцією 1961 р., Указом Президента України «Про Положення про дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав в Україні» 1993 р., Законом України «Про дипломатичну службу України» 2001 р.

5. Обґрунтуйте можливість надання дипломатичних привілеїв та імунітетів адміністративно-технічному персоналу посольств та членам їх сімей.


Задача 10.

У будинку генконсульства України в м. Тюмені спалахнула пожежа. Компетентні органи звернулися до консульства з проханням дозволити гасіння пожежі. У консульстві відповіли, що глава консульства відсутній, а тільки він може ці питання вирі¬шувати. Через деякий час, так і не отримавши згоди, пожежні почали гасіння пожежі, оскільки виникла загроза знищення інших будинків, розташованих поблизу.


Завдання до задачі 10.

1. Надайте правову оцінку даному факту на основі норм міжнародного права.

2. Порівняйте положення Віденської конвенції про консульські зносини 1963 р., Консульського Статуту України 1994 р. і Консульської конвенції між Російською Федерацією й Україною.

3. Поясніть поняття «консульський округ», «почесний консул», «консульська екзекватура», «консульська валіза».

4. До компетенції якого органу належить вирішення питання про те, чи не була консульська посадова особа при виконанні службових обов’язків?

5. Складіть порівняльну таблицю на основі двосторонніх консульських конвенцій України щодо визначення обсягу недоторканності приміщень консульських установ і вилучення з-під юрисдикції держави перебування співробітників консульських установ.