Національна академія внутрішніх справ Національна академія внутрішніх справ

+ все  Інформаційні блоки - все

Наша адреса :

 

Філософія права є однією з світоглядних форм пізнання права, вона займається дослідженням смислу права, його сутності і поняття, його основ і місця в житті людини і суспільства. Сучасний етап в розвитку суспільства характеризується поширенням гуманістичних тенденцій, що зумовлює зростання ролі філософії права в системі гуманітарних наук і вітчизняної вищої освіти. Зростає також значення цієї дисципліни у всьому процесі формування та ствердження в суспільстві цінності права, свободи, рівності та справедливості.

Мультимедійний підручник відображає основні напрямки та обсяги навчальної роботи студентів і слухачів з філософії права. Це електронне видання підготовлене згідно з навчальним планом для вузів МВС України зі спеціальності “Правознавство” та у відповідності до рекомендацій Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України.

Особлива увага приділяється дослідженню філософії права як форми правової свідомості. Разом з тим, проблеми і питання, викладені у мультимедійному підручнику, дозволяють осмислити філософію права не тільки в світоглядному аспекті, але й у методологічному. Знання методології права є необхідним для магістрів-правознавців. Вивчаючи цю дисципліну, студенти і слухачі знайомляться з фундаментальними правовими категоріями (зокрема, такими як право, закон, права людини, справедливість, свобода, рівність, відповідальність), враховуючи їх філософське підґрунтя. Розглядається сутність права як міри свободи особи у її взаємовідносинах із державною владою та громадянським суспільством.

Мета курсу – поглиблення та конкретизація знань з філософії та юридичних наук стосовно умов майбутньої професійної правоохоронної та правової діяльності, формування нових знань з філософії права та розвиток правового світогляду й правової культури навчанців.

Предмет курсу – світоглядна (ідеальна) форма пізнання права, розуміння і затвердження його сенсу, цінності і значення в житті окремої особи і суспільства в цілому, співвідношення філософсько-правового осмислення права з іншими підходами до його осягнення.

 

Таким чином, мета, предмет і завдання курсу конкретизуються у тому, що в результаті його опрацювання студенти і слухачі повинні:

 

знати:

  • об’єкт, предмет і методи філософії права,
  • понятійно-категоріальний апарат філософії права;
  • основні українські та світові філософсько-правові школи, напрями, головні типи та концепції праворозуміння;
  • сутність та смисл права як міри свободи особи в її взаємовідносинах із державою, владою, законом;
  • особливості взаємодії права та філософії права як форм суспільної свідомості;
  • світоглядні та методологічні аспекти становлення європейського права;

 

вміти:

  • визначати ціннісно-нормативні принципи аналізу різних типів праворозуміння;
  • формувати особисту політичну і громадянську позиції, розвивати власну правову та політичну культуру;
  • об’єднувати методологічні можливості філософського та правового підходів щодо актуальних проблем розвитку правової реальності;
  • аналізувати основні філософсько-правові та юридичні категоріальні концепти не тільки в історичному контексті, але й в аспекті розбудови України як держави, враховуючи реформу правової системи;
  • спираючись на глибоке усвідомлення змісту універсального загальноєвропейського та українського конституційного принципу верховенства права, застосовувати його у сув’язі (узгодженості) з принципами верховенства Конституції та закону.