«З рідним словом міцніє держава» Фото

«З рідним словом міцніє держава»

9 листопада наша країна відзначає надзвичайно важливе для нас свято - День української писемності та мови. Це свято було встановлено в 1997 році Указом Президента України з метою відзначення важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства і спрямоване на підтримку рідної мови, її вивчення, розвиток і популяризацію та водночас демонстрацію її багатства та красоти.

Мова – життя духовного основа. Суспільство не може існувати без мови – засобу спілкування між людьми, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і наступним поколінням.

Українська мова входить до групи найбільш розвинених і досконалих мов. І тому завдяки проголошенню незалежності вона, як і українська культура, по праву займають належне місце у світі. А для того, щоб ми знали, вивчали і не забували своєї рідної мови, щоб підвищували її значимість для майбутнього, наш національний календар поповнився ще однією важливою датою для кожного справжнього українця – 9 листопада.У День української писемності та мови за традицією:

• покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;

• відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

• заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

• стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був з ініційований великим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але завжди пам’ятав про рідну землю. Після здобуття незалежності він часто приїздив до України. Мовна ситуація в Україні дуже непокоїла Петра Яцика, бо він був переконаний, що є мова — є й держава, немає мови — немає держави. Так народилася ідея конкурсу з української мови для української ж молоді. Рік від року конкурс набуває популярності, бо головна мета цього мовного змагання — утверджувати державний статус української мови, підносити її престиж. конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України і Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників - понад 5 млн. із 20 країн світу.

В Інтернеті свято отримало своє продовження в проекті UA DAY. Суть проекту полягає в популяризації вживання української мови в усіх сферах суспільного життя. Організатори пропонують взяти участь у флешмобі — в цей день розмовляти та писати тільки українською.

Відзначаючи День української писемності та мови загальна бібліотека в навчально-науковому інституті №3 підготувала цикл заходів:


- Книжкову виставку «З рідним словом міцніє держава»;

- віртуальну тематичну презентацію «Лінгвоцид української мови»;

- віртуальну книжкову виставку «Українська мова – твого життя основа».

На книжковій виставці представлені матеріали з питань відродження та розвитку рідної мови, її державотворчі функції і соціальну престижність. Значна увага приділяється літературі з питань культури мовлення. Окрім того, мова розглядається не лише як лінгвістичне явище, знакова система, а й як невід'ємна частина історії народу. З-поміж представлених документів, ви знайдете різноманітні посібники, довідники та словники, які стануть вірними порадниками читацькому загалу. Збірники творів українських письменників про рідну мову, які експоновано на виставці, зацікавлять користувачів, які не лише шанують рідну мову, але і цікавляться висвітленням її ролі у творчості українських письменників. Знайомство з такими виданнями допомагає формувати мовний смак.Книжкова виставка складається з 6-ти розділів:

1. «Про українську мову» - представлені наукові праці, публіцистичні видання з питань історії української писемності та мови;

2. «Класики українського слова» - художні твори видатних наших класиків. Серед них хочеться назвати такі імена як Іван Котляревський, Григорій Сковорода, Михайло Коцюбинський, Панас Мирний, Марко Вовчок, Леся Українка, Тарас Шевченко, Іван Франко та багато інших, які плекали і пестили рідну мову;

3. «Сучасна українська книга» - представлені видання сучасних українських поетів і письменників;

4. «Вивчаємо українську» - навчальні видання з орфографії української мови, розвитку української ділової мови, ділової комунікації, культури усного мовлення тощо;

5. «Словники – скарбниця українського слова» - містить довідники з українського літературного слововживання, з культури української мови, орфографічні словники та словники синонімів української мови;

6. «Українська мова в юриспруденції» - містить тези доповідей Міжвузівських науково-практичних конференцій з проблем розвитку та функціонування державної мови, присвячених Дню української писемності та мови, які проходили в Національній академії внутрішніх справ.

Книжкова виставка експонується на першому поверсі вестибюля загальної бібліотеки в навчально-науковому інституті №3 з 7 листопада по 11 листопада. Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитися з виданнями, представленими на виставці.

А також до вашої уваги пропонуємо перегляд: Віртуальна книжкова виставка «Українська мова – твого життя основа».

Оксана Батрак,
провідний бібліотекар відділу №3
загальної бібліотеки НАВС